Titulní stranka Farní ohlášky Oznámení v týdnu od 27. 2. 2017 do 5. 3. 2017

Oznámení v týdnu od 27. 2. 2017 do 5. 3. 2017

07:00 –20:00 Eucharistická adorace na faře ve Vlachově Březí

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí (fara)

1.3. Popeleční Středa

16:00 mše svatá – Vlachovo Březí (kostel)

17:00 mše svatá – Lažiště

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí (fara)

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí (kostel)

09:00 Mariánské večeřadlo (fara)

17:00 mše svatá s nedělní platností – Dub

5.3. První Neděle postní

08:00 mše svatá – Vlachovo Březí

09:30 mše svatá – Lažiště

11:00 bohoslužba slova – Záblatí

11:30 mše svatá – Předslavice

Popeleční středa – Popelec – „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš.“

Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. V liturgickém kalendáři katolické církve je to středa, která předchází první neděli postní a označuje začátek postní doby. Zavedení „Popeleční středy" se datuje někdy do 6. – 7. století.

Popelec – Již od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje popelem znamení kříže na čelo (= popelec) s formulí: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ (srov. Gn 3,19), nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. Symbolicky se tak naznačuje stav člověka, který vyznává před Bohem svůj mnohdy špatný život, své nepravosti, svůj hřích a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit s nadějí, že mu Bůh odpustí. Popel, symbol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí (ev. „kočiček“ – v našich krajích) posvěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

Půst – Popeleční středa je v katolické církvi dnem přísného postu (půst od masa a půst „újmy“ – jen jednou za den úplné nasycení). Odcházet z kostela s viditelným znamením popelce na čele je často odvážným svědectvím víry. Jsem možná pro některé divný, někteří nerozumí a někteří se zamyslí… Pane, dej, ať máme odvahu nejen být ti svědky, ale i měnit svá srdce!

Pobožnosti Křížové cesty budou během postního období probíhat ve farním kostele Zvěstování Páně ve Vlachovo Březí každý pátek půl hodiny před mši svatou.

V neděli 5. března 2017 vás srdečně zvu na pobožnost křížové cesty v 15:00 hod., která se uskuteční ve Vlachovo Březí za příznivého počasí na Kalvárii u filiální kostela Ducha Svatého, nebo za nepříznivého počasí ve farním kostele Zvěstování Páně. Po křížové cestě vás srdečně zvu na Farní kafé na faru.