Titulní stranka Farní ohlášky Oznámení v týdnu od 12. 2. 2018 do 18. 2. 2018

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí, + Margita, Emília

14.2. Popeleční středa

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí, + Agnesa

17:00 mše svatá – Vlachovo Březí, + Jaroslav a Marie Kaderovy, rodiče, sourozence, děti a vnoučata

17:00 mše svatá  – Dub, + Dezider

18:30 mše svatá  – Vlachovo Březí,Za bezdomovcov

18.2. První neděle postní

08:00 mše svatá – Předslavice, + Marie a Eduard Sedláček, syn Eduard a Jaroslava, oba zetě

09:30 mše svatá – Lažiště, + Marie Maňásková, manžel, rodiče

11:00 bohoslužba slova – Záblatí

Popeleční středa – Popelec – „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš.“

Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc. V liturgickém kalendáři katolické církve je to středa, která předchází první neděli postní a ozna-čuje začátek postní doby. Zavedení „Popeleční středy" se datuje někdy do 6. – 7. století.

Popelec – Již od konce 11. století se na Popeleční středu uděluje popelem znamení kříže na čelo (= popelec) s formulí: „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“ (srov. Gn 3,19), nebo „Obraťte se a věřte evangeliu“ (Mk 1,15). Přijetí popelce je znamením kajícnosti převzatým z biblické tradice a uchovávaným v církvi až do dnešní doby. Symbolicky se tak naznačuje stav člověka, který vyznává před Bohem svůj mnohdy špatný život, své nepravosti, svůj hřích a vyjadřuje vůli vnitřně se obrátit s nadějí, že mu Bůh odpustí. Popel, sym-bol smrti a nicotnosti, se získává ze spálených palmových a olivových ratolestí (ev. „kočiček“ – v našich kra-jích) po-svěcených v předešlém roce na Květnou neděli.

Půst – Popeleční středa je v katolické církvi dnem přísného postu (půst od masa a půst „újmy“ – jen jednou za den úplné nasycení).

Odcházet z kostela s viditelným znamením popelce na čele je často odvážným svědectvím víry. Jsem možná pro některé divný, někteří nerozumí a někteří se zamyslí… Pane, dej, ať máme odvahu nejen být ti svědky, ale i měnit svá srdce!

Pobožnosti Křížové cesty budou během postního období probíhat ve farním kostele Zvěstování Páně ve Vlachovo Březí každý pátek půl hodiny před mši svatou.