Titulní stranka Farní ohlášky Oznámení v týdnu od 15. 4. 2019 do 21. 4. 2019

18:00 Bohoslužba slova na památku umučení Páně – Lažiště

20.4. Bílá sobota

18:00 Velikonoční vigilie – Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně – Lažiště, Za farnost

20:30 Velikonoční vigilie – Slavnosti Zmrtvýchvstání Páně – Vlachovo Březí, Za farnost

21.4. Slavnost Zmrtvýchvstání Páně

09:30 mše svatá – Lažiště, Za farnost

15:00 Velikonoční koncert „Šumavští trubači“ – farní kostel Zvěstování Páně Vlachovo Březí

Půst „zdrženlivosti“ a půst „újmy“

Protože jde o touhu po intenzitě vztahu s Bohem nejen jednotlivců, ale celého společenství, spojujeme se na začátku Postní doby (na Popeleční středu) a uprostřed Velikonočního tridua (na Velký pátek) společným půstem „zdrženlivosti“ a také „újmy“. „Zdrženlivost“ se vztahuje na maso teplokrevných zvířat, protože byla v tradici vždy považována za určitý komfort v běžné stravě. Ryby byly naopak chápány jako pokrm chudých a půst zdrženlivosti se na ně nevztahuje. Tento půst se týká všech křesťanů od 14 let. Na Popeleční středu a Velký pátek jsou dospělí křesťané (od 18 do 60 let), kteří nejsou nemocní, vázáni také půstem „újmy“, což znamená, že pouze jednou za den se smí najíst do sytosti. Tento výraz nabídnutí sebe sama Bohu, je také cestou sebeovládání a navíc prostředky ušetřené postem shromažďujeme pro nějaký charitativní účel. Tyto ušetřené prostředky se slavnostně přinášejí na Zelený čtvrtek při večerní liturgii jako výraz solidarity našeho společenství s těmi, kteří jsou v nouzi.

Na velký pátek 19. dubna 2019 vás srdečně zvu na pobožnost křížové cesty v 10:00 hod., která se uskuteční ve Vlachovo Březí za příznivého počasí na Kalvárii u filiální kostela Ducha svatého, nebo za nepříznivého počasí ve farním kostele Zvěstování Páně.

Poklona u Božího hrobu v kostele Zvěstování Páně ve Vlachově Březí bude ve Velký pátek od skončení obřadů do 20:00 hod. a Bíla sobota od 10:00 do 12:00 hod.