Římskokatolická farnost Vlachovo Březí

Farnost Vlachovo Březí se nachází v krásné Šumavské krajině nedaleko Prachatic. Srdcem farnosti je kostel Zvěstování Páně stojící na náměstí. Historie farního kostela Zvěstování Páně začíná ve 14.století. Původní kostel byl menší a byl postaven v románském slohu. V letech 1659 – 69 byl kostel přestavěn v barokním slohu a v této podobě zůstal až do dnešní doby.

V roce 1702 daroval farnosti mnich Faltýn vzácný obraz Panny Marie Svatodušské. Na návrší, kde s obrazem odpočíval, byla postavena dřevěná kaple, nyní na tomto místě nad Vlachovým Březím stojí filiální kostel Ducha Svatého. V roce 1851 byla ke kostelu postavena křížová cesta.

Do farnosti patří tyto obce: Budkov, Dolní Kožlí, Dolní Nakvasovice, Doubrava, Horní Kožlí, Horní Nakvasovice, Chocholatá Lhota, Chlumany, Lipovice, Konopiště, Uhřice, Újezdec, Vlachovo Březí, Žabrakov